Suoraan sisältöön

Elo mukana vahvistamassa kotimaisen kvanttitietokoneiden kehittäjän IQM:n kasvua

/ Uutinen / Sijoitustoiminta

IQM Radiance tehokas kvanttitietokone

 

Työeläkeyhtiö Elo sijoittaa suoraan noteeraamattoman IQM Quantum Computersin osakkeisiin rahoituskierroksella, jossa haetaan varoja yrityksen toiminnan kehittämiseen. Yhtiö keräsi Series B-rahoituskierroksella 275 miljoonaa euroa kasvun vauhdittamiseksi.

− Suomen kvanttiteknologian yritysekosysteemi on hyvässä kasvussa. IQM on alalla ainutlaatuinen täyden palvelun toimija. Näemme IQM:ssä paljon potentiaalia ja haluamme siksi olla mukana mahdollistamassa yhtiön kasvua, kertoo Elon salkunhoitaja Simo Liettilä.

IQM on yksi maailman johtavista kvanttitietokoneiden kehittäjistä. Kvanttitietokoneilla ratkaistaan monimutkaisia haasteita aloilla, joilla perinteiset tietokoneet eivät enää riitä. Näitä toimialoja ovat esimerkiksi lääke-, logistiikka- ja rahoitusalat. Yritys tarjoaa sekä kokonaiskvanttitietokoneratkaisuja asiakkaan omassa ympäristössä että pilvialustaa tietokoneidensa käyttämiseen. IQM:n asiakkaita ovat maailman johtavat tutkimuslaitokset, yliopistot ja suuryritykset. Yhtiö työllistää alle 300 henkilöä ja sillä on toimistoja ympäri maailmaa.

Maantieteellisesti katsottuna Elon sijoituksista lähes neljännes on Suomessa. Olemme suuri omistaja kotimaisissa pörssiyrityksissä ja yksi Suomen suurimmista kiinteistösijoittajista. Roolimme on merkittävä kotimaisen kasvun mahdollistajana. Elo on suunnannäyttäjä ja aktiivisin kasvusijoittaja työeläkeyhtiöiden joukossa. Elo on tehnyt useita sekä suoria että rahastosijoituksia kasvuyrityksiin hyvin tuloksin ja on tätä kautta mukana satojen kotimaisten kasvuyritysten taustalla. Uskomme Suomeen – tänne voi sijoittaa tuottavasti ja pitkäjänteisesti.

Tutustu myös näihin

<noscript><iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-P23HWQ" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe></noscript>