Företagare, bli kund hos Elo
Obs!
Försäkringsansökningar kommer att vara otillgängliga lördagen 29.3.2025 från kl. 18 till söndagen 30.3.2025 till kl. 12 på grund av systemuppdateringar. Tillfälliga störningar kan förekomma fram till söndag kväll kl. 18. Vi beklagar eventuella olägenheter som störningen orsakar.
Men oroa dig inte, om du behöver försäkring kan du lämna en samtalsförfrågan till vårt säljstjänst >
Försäkring per telefon
Varför FöPL i Elo?
1. Vi ser till att företagarna kan sköta sina ärenden smidigt och att de får sina försäkringar i skick med en gång.
2. Vi är det populäraste pensionsbolaget bland företagare och sköter också de pensionsförsäkringsärenden som företagaren inte alltid själv kommer att tänka på.
3. Priset för våra försäkringar är desamma som annanstans, men hos oss får du på köpet utomordentligt bra och pålitlig betjäning.
Elos tjänster för företagare
Få ordning på försäkringarna med en gång
Rabatt för nyetablerade företagare 22 %
FöPL-försäkringsavgiftens storlek beror på din arbetsinkomst. När du inleder företagsverksamhet för första gången får du 22 procent rabatt på försäkringsavgiften under de första 48 månaderna, dvs. fyra år.
Heltäckande och behändiga webbtjänster
Läs mer om Elos webbtjänst
Vi håller dig uppdaterad
Rehabilitering för företagare
Läs mer om rehabiliteringstjänster
Snabba och smidiga pensionstjänster
Läs mer om pensionstjänster